Témata

1. Na Společné cestě: V církvi a ve společnosti jdeme jeden vedle druhého na společné cestě

Když říkáme „naše církev“, kdo do ní patří? Kdo putuje po stejné cestě i mimo církevní prostředí? Koho opomíjíme?

2. Naslouchat: Naslouchání je první krok, ale vyžaduje otevřenou mysl a otevřené srdce, bez předsudků

Komu dluží naše místní církev naslouchání? Jak jsou v ní přijímáni laici, zvláště mladí lidé a ženy? Jak spolupracujeme se zasvěcenými osobami?

3. Ujmout se slova: Všichni jsou vybízeni, aby mluvili odvážně a otevřeně, tedy svobodně, pravdivě, s láskou

Jak v našem společenství dokážeme svobodně a upřímně komunikovat? Jak funguje vztah s médii – nejen s těmi katolickými?

4. Slavit: „Společné putování“ je možné pouze tehdy, pokud vychází ze společného naslouchání Božímu slovu a slavení eucharistie

Jaký prostor necháváme modlitbě a mši svaté? Jak podporujeme aktivní účast všech věřících na liturgii? Jak slouží lektor a akolyta?

5. Spoluzodpovědnost za misijní poslání: Synodalita slouží misijnímu poslání církve; všichni členové jsou voláni k tomu, aby se na něm podíleli

Jak naše společenství podporuje své členy zapojené do služby v sociální oblasti, politice, výzkumu, vyučování, ochraně lidských práv atd.? Jak začleňujeme a zúročujeme různé tradice jiných církví?

6. Vést dialog v církvi a ve společnosti: Dialog si žádá vytrvalost a trpělivost, ale umožňuje také vzájemné porozumění

Jak v našem společenství zacházíme s názorovými střety a konflikty či jak spolupracujeme s okolními diecézemi, řeholními společenstvími, ale také s věřícími jiných náboženství nebo se společenskými institucemi? A jak se od nich dokážeme učit?

7. S jinými křesťanskými denominacemi: Dialog mezi křesťany různých vyznání, vzájemně spojených jedním křtem, má na synodální cestě zvláštní místo

V jakých oblastech spolupracujeme s křesťany jiných vyznání? Jaké plody a jaké těžkosti nám to přineslo?

8. Autorita a spoluúčast: Synodální církev je církví participující a spoluodpovědnou

Jak definujeme cíle, ke kterým chceme směřovat? Jak se uplatňuje autorita v naší místní církvi? Jak u nás funguje synodalita?

9. Rozlišovat a rozhodovat: V synodálním duchu činíme rozhodnutí na základě rozlišování toho, co Duch Svatý říká prostřednictvím celého našeho společenství

Ptá se po způsobech a kritériích našich rozhodování, po jejich transparentnosti a odpovědnosti i po formách, jak pomoci růstu ve společném duchovním hledání.

10. Formovat se v duchu synodality: Synodalita s sebou nese vnímavost pro změnu, formaci a neustálé učení se

Jak naše církevní společenství vede lidi, aby si dokázali navzájem naslouchat a zapojovat se do dialogu?